Kalisz powinien być czysty!

Ale nikt nie jest w stanie tego dopilnować. Odgórne decyzje wydają się nie mieć rzeczywistego wpływu na stan czystości naszego miasta.

Z początkiem roku 2019 pojawiły się inicjatywy typu #trashchallenge w ramach których grupy mieszkańców porządkują określone regiony swojego otoczenia.

Taką akcję zorganizowała również w dniu 27 marca 2019 roku redakcja portalu calisia.pl. Ale przy okazji zgromadzenia ponad 150 kg śmieci z obszaru nad Kanałem Bernardyńskim narodził się pomysł.

Jednorazowe akcje tego typu mają sens o tyle, o ile pobudzają świadomość mieszkańców miasta. Ale najważniejsza w utrzymaniu czystości jest SYSTEMATYCZNOŚĆ. Dlatego ekipa z calisia.pl poszła o krok dalej. Redakcja ADOPTOWAŁA nabrzeże kanału Bernardyńskiego i podejmuje się utrzymywać je w czystości na odcinku między Squash Areną a mostem na Częstochowskiej. Do czego się to sprowadza?

Najtrudniejsze jest pierwsze oczyszczenie terenu. Kiedy porządek jest jako tako przywrócony, pojawia się drugi element: powrót w to miejsce – raz na miesiąc i ponowne wysprzątanie go. Po miesiącu ilość śmieci nie będzie duża, więc i praca nie nastręczy dużo wysiłku. Jednocześnie jest to znakomity pretekst do integracji i wspólnych działań.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji. Wystarczy wybrać sobie zaniedbany kawałek Kalisza w Waszym otoczeniu i „zaopiekować się” nim – ale nie jednorazowo. Przyślijcie nam informacje o wybranym przez Was kawałku Kalisza, a zaznaczymy to miejsce na mapie znajdującej się w tym artykule. Deklaracja poświęcenie jednej godziny raz na miesiąc to chyba niewiele , a może przyczynić się do poprawienie wyglądu naszego miasta.
Wysiłek nagrodzimy specjalnymi małymi tabliczkami które można przykleić w miejscu którym opiekuje się dana firma – jest więc i korzyść PR dla firm i instytucji biorących udział w takiej akcji.
Żeby dodać swoją firmę do programu – napisz na adres jacek @ calisia.pl z dopiskiem Czysty Kalisz w tytule maila.

na tej mapce zaznaczamy miejsca już objęte opieką – pierwsze miejsce to :

Nabrzeże Kanału Rypinkowskiego od wysokości dawnego budynku Kina Apollo do mostu na Bankowej – po obu stronach. Miejscem opiekuje się redakcja portalu calisia.pl